Home Category Blog Czym jest Porozumienie bez przemocy?

Szukaj

Poleć nas

Czym jest Porozumienie bez przemocy? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 11 Sierpień 2008 22:13

Porozumienie bez przemocy (PBP) (ang. Nonviolent Communication - NVC) jest nazywane także językiem serca lub komunikowaniem się ze współczuciem. Jego celem jest inspirowanie innych do okazywania współczucia i zwracania się do innych ze współczuciem. PBP pokazuje nam jak zmienić sposób wyrażania się i słuchania innych poprzez skupianie uwagi na obserwacjach, uczuciach, potrzebach i prośbach.

Uczymy się czynić dokładne obserwacje, pozbawione ocen oraz określać zachowania i uwarunkowania, które mają na nas wpływ. Uczymy się słuchać swoich własnych głębszych potrzeb oraz potrzeb innych, oraz określić i wyrazić czego chcemy w danej chwili. Kiedy skupiamy się na tym, co obserwujemy, czujemy i potrzebujemy zamiast diagnozowania i oceniania, odkrywamy głębię naszego współczucia. Dlatego poprzez podkreślanie głębokiego słuchania - siebie i innych - PBP rozpowszechnia szacunek, uwagę i empatię wspierając wzajemną chęć dawania z serca. Forma jest prosta, a zarazem głęboko transformująca.

Uczymy się tego poprzez naukę konkretnego modelu, nazywanego też "procesem komunikacji" lub "językiem współczucia", ale PBP to więcej niż proces, czy język. Ponieważ nasze kulturowe uwarunkowanie często kieruje naszą uwagę w miejsca, gdzie nie dostaniemy tego, czego potrzebujemy, PBP jest dla nas wiecznym przypomnieniem aby skupić uwagę tam, gdzie istnieje potencjał do zaspokojenia naszych potrzeb - tam gdzie znajdziemy przepływ między nami a innymi opierający się na wzajemnym dawaniu z serca.

Porozumienie Bez Przemocy, stworzone w oparciu o umiejętności komunikacyjne nie oferuje nam niczego nowego - elementy składowe znane są już od wieków. Zamiarem jest przypominanie nam tego, co już wiemy - tego jak, my jako ludzie mamy się do siebie odnosić - i aby asystować nam w życiu w taki sposób, aby manifestować tę wiedzę w konkretnych sytuacjach.

Korzystanie z PBP nie wymaga aby ludzie z którymi się kontaktujemy znali metodę, lub nawet mieli motywację kontaktowania się z nami ze współczuciem. Jeśli zostaniemy przy zasadach PBP, z jednym celem - aby dawać i otrzymywać ze współczuciem i zrobimy wszystko co możemy aby inni wiedzieli że to jest naszą jedyną motywacją , to dołączą do nas w procesie i w końcu będziemy mogli zwracać się do siebie ze współczuciem. Być może nie nastąpi to szybko, ale z naszego doświadczenia wynika, że współczucie kwitnie jeśli pozostaniemy zgodni z zasadami procesu Porozumienia Bez Przemocy.

Na podstawie książki "Porozumienie Bez Przemocy: Język Serca".
Marshall B. Rosenberg, Ph.D.

 

 

 

Zmieniony: Wtorek, 20 Grudzień 2011 03:23
 
Polish (Poland)English (United Kingdom)
Centrum Porozumienie bez przemocy, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting